Oszustwa związane z pożyczkami najczęściej mają miejsce w internecie, gdzie oszuści podający się za pożyczkodawców oferują atrakcyjne warunki finansowe.
Kluczowe elementy ich działania to:
1. Atrakcyjne oferty:
Oszuści często kuszą niskimi kosztami i ratami oraz łatwym dostępem do gotówki. Promują także pożyczki bez weryfikacji zdolności kredytowej mimo, że jest to obowiązkowe.
2. Wymagane zaliczki:
Niejednokrotnie, zanim pieniądze zostaną wypłacone, oszust wymaga zapłacenia zaliczki, opłaty administracyjnej, opłaty za rozpatrzenie wniosku lub innej formy „wstępnego kosztu”. Kiedy otrzyma pieniądze, kontakt z nim się urywa. W przypadku instytucji finansowych, przed udzieleniem pożyczki klient uzyskuje pełną informację o kosztach pożyczki.
3. Brak formalnej dokumentacji:
Wiele z tych ofert jest związanych z brakiem formalnych umów lub niewłaściwym dokumentowaniem transakcji, co utrudnia późniejsze dochodzenie swoich praw, które w obrocie konsumenckim są gwarantowane na poziomie ustawowym.
1. Sprawdzaj źródło: Zanim zdecydujesz się na pożyczkę, zweryfikuj pożyczkodawcę. Szukaj informacji w internecie, sprawdź opinie innych klientów oraz czy firma ma odpowiednie licencje, sprawdź też wiarygodność podmiotu na stronie KNF. Możesz też odwiedzić placówkę danej instytucji lub zadzwonić na infolinię.
2. Nigdy nie wpłacaj zaliczek: Uważaj na oferty, które wymagają wcześniejszej wpłaty. Legalne instytucje finansowe nigdy nie będą wymagały zaliczek przed udzieleniem pożyczki.
3. Dokładnie czytaj umowy: Przed podpisaniem jakiejkolwiek umowy zapoznaj się z jej treścią. Upewnij się, że wszystkie warunki są jasne i zrozumiałe oraz, zweryfikuj dane pożyczkobiorcy np. w Krajowym Rejestrze Sądowym lub w Internecie.
4. Zachowaj ostrożność w internecie: Zawsze korzystaj z bezpiecznych stron (sprawdź, czy adres zaczyna się od „https://”) oraz nie podawaj danych osobowych na podejrzanych stronach.
5. Zgłaszaj oszustwa: Jeśli natrafisz na podejrzaną ofertę pożyczki, zgłoś ją odpowiednim służbom – policji oraz swojemu bankowi.
Fałszywe pożyczki to poważny problem, który może dotknąć każdego. Jeśli chcesz skorzystać z oferty pożyczkowej, zachowaj czujność i ostrożność. Pamiętaj, że bezpieczeństwo finansowe jest najważniejsze, a rozwaga może uchronić Cię przed oszustwami.
Robisz zakupy przez internet? Zachowaj czujność! Przypomnij sobie jak bezpiecznie bankować.
SprawdźPonownie ostrzegamy przed oszustami, którzy podszywają się pod pracowników banku. Przestępcy pod pretekstem weryfikacji podejrzanej transakcji, namawiają do instalacji aplikacji, np. Any Desk czy TeamViewer.
SprawdźObserwujemy kampanię phishingu, podczas której oszuści podszywają się pod strony bankowości internetowej sgb24. Chcą wyłudzić środki dostępu do bankowości internetowej za pomocą fałszywych stron, które mogą przypominać m.in. strony bankowości internetowej sgb24 oraz innych banków
Sprawdź