1. Korzystaj tylko z zaufanych sklepów internetowych. Sprawdzaj opinie o sklepie, w którym chcesz zrobić zakupy.
2. Nie loguj się do banku z linków, które podsyłają Ci kupujący lub sprzedający:
Kupuj lub sprzedawaj tylko za pośrednictwem płatności udostępnionych przez sklep, w którym robisz zakupy.
Pamiętaj! Nie klikaj w podejrzane linki i nie podawaj swoich danych do logowania czy danych swojej karty
Mechanizm działania:
3. Wpadła Ci w oko oferta produktu w zadziwiająco niskiej cenie?
Jeśli coś wydaje się podejrzane, to prawdopodobnie takie jest. Pamiętaj, że bardzo okazyjna cena drogiego produktu w sklepach internetowych to popularne oszustwo.
4. Wygrałaś/eś w loterii, w której nie brałaś/eś udziału? Znalazłaś/eś niesamowitą promocję? Upewnij się czy to prawdziwa oferta. W tym przypadku zostaniesz poproszona/y o uiszczenie symbolicznej kwoty. Jednorazowa opłata wstępna najczęściej kończy się cyklicznym obciążaniem Twojego rachunku na pokaźne sumy pieniędzy.
5. Czytaj dokładnie treści SMS-ów oraz maili. Zwracaj uwagę na to, co autoryzujesz.
Gdy dodasz swoją kartę płatniczą do wirtualnego portfela, otrzymasz powiadomienie autoryzacyjne z banku. Dokładnie czytaj oraz weryfikuj każde powiadomienie dot. transakcji.
6. Uważaj na fałszywe SMS-y.
Pamiętaj, że oszuści mogą podszywać się pod popularne firmy. Gdy klikniesz w link zostaniesz przekierowana/y na stronę phishingową. Na stronie będziesz proszona/y o przekazanie swoich danych osobowych, danych karty płatniczej czy danych logowania do Twojego banku. Te dane trafią do oszustów.
7. Pamiętaj o usłudze 3D-Secure.
To dodatkowe, darmowe zabezpieczenie płatności kartą w internecie. Zakupy kartą w sklepie, który obsługuje 3D Secure potwierdzisz na dwa sposoby:
Więcej o usłudze 3D Secure dowiesz się na stronie: www.sgb.pl/oferta/3d-secure.
Uważaj na fałszywe strony, które podszywają się pod SGB24! Nigdy nie loguj się do bankowości internetowej za pośrednictwem linku, który otrzymałeś np. w wiadomości e-mail czy sms, czacie lub w wynikach wyszukiwania w przeglądarce.
SprawdźUważaj na fałszywe SMS-y o zatrzymaniu przesyłki przez służby celne! Linki znajdujące się w SMS-ach kierują do strony, która udaje firmę kurierską i „zachęca” do pobrania aplikacji śledzącej przesyłkę. W rzeczywistości aplikacja to szkodliwe oprogramowanie.
SprawdźUważaj na przestępców, którzy podają się za pracowników banku i przez telefon wyłudzają poufne dane dot. haseł, kodów PIN czy SMS! Przestępcy mogą korzystać z techniki tzw. spoofingu numeru telefonu, w taki sposób, by w Twoim telefonie wyświetlił się numer infolinii banku lub zaufanego pracownika banku.
Sprawdź